אדובי אדג': פלאש אאוט?

Posted By on אוג 3, 2011 | 1 comment


אדובי שיחררה גרסת בטא של תוכנה חדשה: אדובי אדג'. כהמשך לפרוייקט הקודם שעסק באותו נושא, ה-וואלאבי, נראה כי אדובי  קבעה לעצמה כמדיניות: התישרות לפי קו טרנד ה- HTML 5 שאדובי מאמצת. למען האמת כנראה שאדובי הייתה מעדיפה מלכתחילה את הפלאש,  אך אדובי נכנעו לאפל.  קראתי נכונה לפני כשנה וגם פה, בהמשך, את התישרות הקו של אדובי וזאת כתוצאה ישירה של מדיניות חברת אפל. אדובי מצידם, ניסו לצאת למלחמה, אך מהר מאוד הם הבינו שלא כדאי להילחם עם אפל, כי ברור מי תהיה המנצחת..  שלילה מוחלטת של טכנולוגיית הפלאש במוצרי ה- i-OS של אפל היוו סוג של נוק אאוט לאדובי שהשמיעה ציוצים של היעלבות, והאחרונה הייתה חייבת להתאושש ומהר, ולבצע מהלך. דרמטי.

המהלך הזה לא איחר לבוא. בהתחלה זה היה יותר נראה כמו ניסיון לקירוב בין תוכנת הפלאש שאדובי עוד לא ויתרו עליו לגמרי -וספק אם זה יקרה בקרוב – ל HTML5, בדמות איזה ג'נרייטור בשם Wallaby, (נשמע כמו משהו בין פיסטוק למשקה אוריינטלי, לא??) שבגדול, מה שהוא נועד לעשות זה להמיר קבצי עבודה של פלאש, לקבצי HTML, JavaScript, ו- CSS. ובכן, נראה שזה לא הלך יותר מדי. כנראה שאדובי הבינו שממשק הפלאש לא יוכל להכיל מבחינה טכנית את פקודות ה- JavaScript , CSS וה- HTML5, שכוללת את "תוכנת" ה-Canvas החדשה. אדובי הבינה שהיא צריכה לבנות משהו חדש. מאפס. ה-וואלאבי, לפחות לעת עתה, נגנז. כנראה שמלכתחילה הוא היה משהו "ביניימי" בין ה-פלאש ל- EDGE, או ניסוי כשלעצמו, אך אין ספק שאדובי הבינה שהם צריכים פיתרון "StandAlone" לאמר, תוכנה שעושה את כל עבודת ההמרה והאינטרקאקטיביות החל מהרגע שהמעצב סיים לעבוד על "איך ייראו המסכים", ועד העלאת התוכן לרשת, או מסירת מערכת הקבצים לתוכניתן ה-PHP או ה- CMS.
כל זאת כמובן, כי אדובי לא יכולים להרשות לעצמם אי דריסת רגל לכל האביזרים הניידים החדשים: החל מטאבלטים למיניהם, הסמארטפונים, עם מערכות ההפעלה שונות ומשונות. כולם מדברים ומתיישרים, מה לעשות, עם HTML5. וכן גם לתת מענה לראשונה, תסלחו לי, לכל הבכיינים שאומרים ש"עזוב אותי מפלאש, הוא צורך משאבים מטורף!!". התקפלו, כבר אמרנו?

ראינו את תחילת התוצאות של המהלך הזה עם הוצאת ה- CS5 לפני שנה+ וכל הפיצ'רים החדשים שם בעניין התאמת התוכנות למסכים החדשים, זה המשיך עם ה- SC5.5, ופלאגינים שהתווספו לאינדיזיין, (E-Book ודומיהן,  Pdfים אינטראקטיביים הכוללים לינקים, סרטונים וכו') עדכון דרימוויבר לעבודה על HTML 5, ועוד ועוד.

אז מה בעצם התוכנה שלשמה התכנסנו היום יודעת לעשות, יותר טוב מקודמותיה האבולוצונים? אני מביא תרגום של התאור מהאתר של אדובי לאבס (מפתחי התוכנה):
"Edge היא כלי לעיצוב תוכן אינטראקטיבי המאפשר למעצבים לשלב באתרי אינטרנט, תוך שימוש בתקנים כמו HTML5, JavaScript, CSS3.
אדג' יעודכן באופן קבוע ע"י אדובי, על מנת להוסיף פונקציונליות חדשה, להביא לקדמת הבמה התפתחות תקני אינטרנט חדשים, ולשלב משוב ע"י המשתמש (אנחנו עדיין ב-בטא להזכירכם.. י.ש.) כדי לספק את הפונקציונליות הטובה ביותר והניסיון הרב ביותר. זוהי "הצצה מוקדמת" לטכנולוגיות ה-אדג' עם יכולות שילכו ויגברו במשך הזמן." מעניין.

סקירה כללית של ממשק התוכנה
ברגעים הראשונים של העבודה בממשק התוכנה, משהו מרגיש באמת בין DreamWeaver , לבין Flash, אך הרקע הוא שחור, דווקא כמו באפטר-אפקט, ובפרימייר, האחרים של אדובי. יש גם TimeLine שבולט למטה, מה שמבליט את עניין האינטראקטיביות, ותכנון התסריט של האתר.. הגדרות הזזה, יישור, ושינוי זויות של טקסט וצורות שונות. יש הגדרת גודל מסך, הגדרות ה-קנוס ועוד. סה"כ הממשק די פשוט שגם מזכיר את ה-קאטליסט, "דודן" די קרוב ל-אדג' במשפחת אדובי.

לדף התוכנה באתר "אדובי לאבס" 

תגובה אחת

  1. אחלה פוסט,
    אצלי גם סיקרתי את הכלי ודיברתי גם על האח החורג של edge –
    תוכל לקרוא עליו כאן:

    אדובי edge

    Post a Reply

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *